• שקף 2

  הדף היומי. פשוט וברור כפי שמעולם לא שמעת, וב15 דקות בלבד.

 • שקף 1

  הדף היומי. פשוט וברור כפי שמעולם לא שמעת, וב15 דקות בלבד.

 • שקף 3

  הדף היומי. פשוט וברור כפי שמעולם לא שמעת, וב15 דקות בלבד.

לפניכם שיעורי הדף היומי להאזנה וצפייה של הדף היומי (גמרא תלמוד בבלי), באורך של כעשר דקות, בליווי סרטון עם תרשים הסוגיא. מטרת שיעורי דף יומי קצרים אלו לאפשר סידור דף הגמרא בראש בצורה ברורה ובהירה, כחזרה או כהכנה ללימוד דף יומי או גמרא בכלל, או גם כתחליף ללימוד הדף היומי, לאנשים עסוקים במיוחד.

חדשות הדף היומי של אתר סיני

בבא בתרא קסא - סרטון הדגמה: איך עושים גט מקושר ואיפה חותמים עליו?

גט פשוט הוא שטר רגיל.

כותבים עליו את תוכן השטר, ושני עדים חותמים בתחתיתו.

אבל "גט מקושר" הוא מורכב הרבה יותר:

תופרים אותו בסוף כל שורה, הוא מצריך יותר עדים,

והעדים חותמים בו בכלל מאחורה.

איך בדיוק עושים את זה ואיפה חותמים העדים?

ראו כאן בשיעור של היום,

הכולל סרטון הדגמה מיוחד.

אורי, אתר סיני

 

 

בבא בתרא קלו - איך אדם בריא יכול למכור מכירה שתחול רק לאחר שימות?

שכיב מרע יכול לתת מתנה שתחול לאחר שימות. איך אדם בריא יכול לעשות את זה? הוא יכול לכתוב בשטר: "מהיום ולאחר מיתה", ואז גוך הקרקע קנוי לקונה כבר מהיום, אבל הפירות (הרווחים) נשארים של המוכר עד שימות.

על כך הגמרא מביאה שלושה דיונים:

 1. למה כל כך ברור לנו שהמוכר התכוון למה שאנחנו חושבים שהוא התכוון?
 2. על איזה סוג שטר מדובר כאן – שטר ראיה, שטר מכר רגיל, או גם בשטר הקנאה על ידי עדים?
 3. מה זה בדיוק אומר שהפירות של הקונה והגוף של המוכר – האם באמת אפשר לפצל כך את הבעלות על הקרקע?

על כל זה ועוד בדף היומי של מחר – בבא בתרא קלו.

בבא בתרא קלא - האם האבא יכול להחליט מי יירש אותו?

למדנו לפני שבוע בדף קכו: שאבא לא יכול לשנות את דיני הירושה. כמה ימים אחרי זה, בדף קל, רי"ח בן ברוקה אמר שהוא יכול, אבל בתנאי שהוא מעביר את זה למשהו שממילא יורש אותו. כך למשל – האב יכול להחליט שבן אחד יירש את הכל, ושאר האחים לא יקבלו כלום.

אבל כשר' יוחנן אמר את זה, הוא דיבר על שכיב מרע. כעת שואלת הגמרא – האם הוא התכוון דווקא לשכיב מרע, או שהאבא יכול להשפיע על הירושה גם כשהוא בריא?

על כך ועוד בדף יומי של מחר – בבא בתרא קלא.

בבא בתרא קכח - מתי האב נאמן לומר מיהו בנו?

האב נאמן לומר שזהו בנו. כעת נדמיין את המצב הבא: אדם עשיר נפטר, והשאיר אחריו שני בנים. אחד מהבנים טוען שהשני בכלל אינו בן – הוא עבד, ולא מגיע לו מהירושה. מה עושים? בודקים איך האבא היה קורא לו בחייו. אם היה קורה לו בן – הוא בן, עבד – אז הוא עבד. אבל מה עושים אם האב היה קורה לו גם בן וגם עבד? על זה נלמד בסוגיה הראשונה.

בסוגייה השנייה נראה כמה הלכות ששלח ר' אבא לרב יוסף בר חמא. רוב ההלכות לא קשורות לנושא שלנו, אבל אחת מהן עוסקת שוב בנאמנות האב על בניו: מה הדין במקרה שבו יצאה שמועה על אחד מהבנים שהוא הבכור, ואילו האב עוד בחייו טען שהבכור הנו אח אחר. כשהאב נפטר – לפי מי הולכים? אנחנו נראה מחלוקת לגבי זה בין ר' יוחנן ור' אבא. ההלכה תהיה כר' אבא.

תהנו בשיעור.

בבא בתרא קלז - אם הגוף שלך והפירות שלי - למי באמת שייכת הקרקע?

היום נמשיך לעסוק במחלוקת ר' יוחנן וריש לקיש – האם קניין פירות כקניין הגוף? כלומר, אם מכרתי לך קרקע, אבל את הזכות על הפירות השארתי עצמי, מי הבעלים העיקרי של הקרקע כרגע? לפי ר' יוחנן – אני, כלומר בעל הפירות, לפי ר' לקיש – אתה, כלומר בעל הקרקע.

למחלוקת הזו ישנן הרבה השלכות, כך למשל – אם ראובן מכר לשמעון, "ואחריו ללוי", מה יקרה אם ראובן מכר את הקרקע לפני שנפטר, ומה יקרה אם לוי נפטר לפני ראובן?

על כל זה ועוד הרבה נדבר בדף היומי של מחר – דף קלז.

בבא בתרא קלב: בעל שהקנה לאשתו את כל נכסיו - האם הוא התכוון לזה ברצינות?

רגע לפני מותו, הקנה הבעל את כל נכסיו לאשתו או לאחד מבניו. האם הוא התכוון לכך ברצינות, או שהוא רק התכוון לכך שהם יהיו אחראיים על הנכסים? תלוי באיזו אישה ובאיזה בן מדובר. באישה למשל: אם זאת אשתו שנשואה לו כרגע – כנראה שהוא התכוון לכך ברצינות. אבל אם מדובר בגרושתו – קשה להאמין שהוא רק רצה שהיא תהיה אחראית. כנראה שהוא באמת נתן לה הכול. ומה אם יש לו בנים מאישה אחרת? ומה אם הוא לא שכיב מרע עדיין?

על כל זאת ועוד בדף יומי של מחר – בבא בתרא קלב.

בבא בתרא קכט - האם הבעל נחשב יורש של אשתו או לוקח?

היום נדגיש כמה נקודות חשובות בתהליך הירושה:

כשאדם נפטר, אין לכל ילד אחוז מסוים בנכסים, אלא כל הנכסים שייכים יחד ל"תפוסת הבית". איך משתמשים הילדים באותה "תפוסת הבית"?

בהמשך, נלמד על כך שהרגע הקובע את הירושה הוא רגע המוות, ומה הנפקא מינה של עובדה זו,

ולבסוף, נלמד על אישה שנפטרה, והבעל מקבל את נכסיה. האם הוא מקבל אותם בתור יורש או בתור לוקח? מה זה משנה – זה משנה למשל לגבי האם הבעל מחזיר את הקרקע ביובל ליורשי אשתו, והאם אישה שמכרה את נכסיה ואז נפטרה – האם הבעל יכול לקחת את הקרקע מהלקוחות?

על כל זה בשיעור של היום, תהנו!על כל זה בשיעור של היום, תהנו!

הדף היומי - סנהדרין דף מו

לשמיעת השיעור לחץ כאן

 • 1
 • 2